Převod nemovitosti z s.r.o. na společníka nepodléhající dani z převodu (nabytí) nemovitosti

JUDr. Jakub Vozáb, PhD. 13.01.2016


Ilustrativní obrázek ke článku Převod nemovitosti z s.r.o. na společníka nepodléhající dani z převodu (nabytí) nemovitosti

Zrušení společnosti s.r.o. a převod nemovitostí na společníka bez daně z nabytí nemovitosti (bez daně z převodu nemovitosti)

Mnoho cizinců bylo v minulosti českými právními předpisy donuceno založit společnost s ručením omezeným za účelem nabytí a držby nemovitosti, ovšem podmínky se změnily a jak EU cizinci, tak cizinci ze třetích zemí mohou nyní nabývat nemovitosti v České republice přímo bez jakýchkoliv omezení. Místo finančně náročného převodu nemovitosti a následné likvidace společnosti je možné realizovat převod jmění společnosti na společníka, kdy společník (dokonce i fyzická osoba) převezme veškerý majetek a závazky společnosti a společnost je vymazána z obchodního rejstříku v rámci jednoho jediného procesu bez nutnosti platit daň z nabytí nemovitostí (daň z převodu nemovitostí) a náklady na likvidaci společnosti.

Celkové náklady na takovou transakci dosahují částky od 45.000 CZK do 80.000 CZK bez DPH bez ohledu na hodnotu jmění společnosti. Po předložení potřebných dokladů jsme schopni předem potvrdit celkovou konečnou výši nákladů na danou transakci.

V případě zájmu o bližší informace o převodu jmění na společníka nás prosím neváhejte kontaktovat.


15. 02. 2016: Chtěli bychom touto cestou informovat o připravované novele zákonného opatření Senátu č. 340/2013 Sb., o dani z nabytí nemovitých věcí, s předpokládanou účinností od 1.4.2016, dle které v případě převodu jmění na společníka bude nutné platit daň z nabytí nemovitostí (daň z převodu nemovitostí).

Případně je tedy potřeba realizovat převod jmění co nejdříve, neboť dle předpokladu od 1.4.2016 dojde k navýšení nákladů celé transakce o 4 % z odhadní ceny nemovitostí, které převodem jmění přejdou ze společnosti na společníka.

Viz sněmovní tisk PS PČR č. 639 dostupný na: http://www.psp.cz/sqw/text/tiskt.sqw?O=7&CT=639&CT1=0.


13. 03. 2016: V současné době se podle všeho protahuje projednání novely zákona, tedy stále je možnost realizovat převod jmění na společníka s tím, že nevzniká povinnost platit daň z nabytí nemovitostí (daň z převodu nemovitosti).¨ http://www.psp.cz/sqw/text/orig2.sqw?idd=125180


Klíčová slova: převod nemovitosti na společníka převod jmění na společníka převod majetku na společníka zrušení společnosti a převod majetku na společníka zrušení sro a převod majetku na společníka zrušení společnosti a převod jmění na společníka zrušení sro a převod jmění na společníka zrušení společnosti a převod nemovitosti na společníka zrušení sro a převod nemovitosti na společníka likvidace společnosti a převod majetku na společníka likvidace sro a převod majetku na společníka likvidace společnosti a převod nemovitosti na společníka likvidace sro a převod nemovitosti na společníka likvidace společnosti a převod jmění na společníka likvidace sro a převod jmění na společníka

Kontaktujte nás

Pokud máte další dotazy, neváhejte nás kontaktovat.

Přiložené soubory


Odebírat novinky e-mailem RSS Feed
Sdílet